á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Na czym polegał fenomen tej kobiety? W jaki sposób zginęła?
Jej fascynująca i tragiczna historia zaczęła się 9 marca 1893 r., kiedy po raz pierwszy weszła do winiarni „Pod Czarnym Prosiakiem” na rogu Neue Wilhelmstrasse i Unter der Linden , nieopodal Bramy Brandenburskiej w Berlinie. (...) Przyjechała z Norwegii na studia muzyczne. Życie potoczyło się inaczej, została pisarką i muzą Stanisława Przybyszewskiego. Szaleli za nią - Munch (malował ją),Strindberg (nienawidził i przeklinał), Bengt („zniszczyła” mu życie), Vigeland (złamała mu serce).
18 sierpnia 1893 wychodzi za Przybyszewskiego. W cieniu ich szczęścia rozgrywa się dramat Marty Foerder, z którą Przybyszewski miał już syna a wkrótce miała pojawić się na świecie córka (Marta za kilka lat popełni samobójstwo, będąc przy nadziei z czwartym dzieckiem).
Przyjazd Przybyszewskich do Polski rozpoczyna drugi rozdział w życiu Dagny. „Paon” zastąpił „Pod Czarnym Prosiakiem” dlatego,że tej jednej nocy wszyscy mężczyźni stali się... pawiami.
„Po Krakowie rozeszły się magicznym sposobem wieści, że najpiękniejsza kobieta świata, żona i kochanka najpiękniejszego mężczyzny przyjechała i właśnie w tej chwili popija absynt w „Paonie”... … Przybyli więc tłumnie. Stali w pewnej odległości i tylko na nią patrzyli. Wstrzymywali oddech. Zabrali cały tlen z pomieszczenia i w efekcie wszyscy się upili”.
Podziwiali ją jak dzieło sztuki. Wyspiański malował ją nago. Szaleli za nią bracia Korab-Brzozowscy (jeden popełnił samobójstwo), Żeleński, milcząc kochał Władysław Emeryk (narrator tej powieści).
Pomimo, że utwór jest powieścią, autor starał się,by w jak największym stopniu odpowiadała faktom. Książka jednych może szokować, obrażać, bulwersować, innych fascynować i zachwycać.
Odkrywa wszystkie najintymniejsze sfery życia ludzkiego, brutalnie pozbawia nas złudzeń i odziera nam z szat boginię. jm